Wady i zalety pianki poliuretanowej oraz innych popularnych materiałów


Jaki materiał wybrać do izolacji – wymieniamy wady i zalety kilku popularnych materiałów ?

Przede wszystkim zależy do jakiego typu konstrukcji chcemy użyć dany materiał. Bardzo ważne jest też to jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli już ustalimy jaki cel ma osiągnąć nasza izolacja  okazuje się, że mamy duży wachlarz możliwości wśród różnych materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku budowlanym. Duży, ale nie zawsze skuteczny i właściwy.

Wady i zalety izolacji styropianem (polistyren ekstrudowany)

Zaczynając od styropianu  poprzez różnego rodzaju wełny mineralne, piany poliuretanowe aż do izolacji wdmuchiwanych (celuloza). Jest to grupa najczęściej spotykanych materiałów na naszych budowach, stosowanych już od wielu, wielu lat.

Styropian posiada dobre właściwości izolacyjne, kiepsko wypada jeśli chodzi o izolację akustyczną. Ma niewielką nasiąkliwość wilgoci, ale słabo znosi kontakt z chemikaliami czy promieniami UV. Jest również bardzo wrażliwy na podwyższone temperatury. Stosuje się go najczęściej do ocieplania ścian zewnętrznych murowanych. Charakteryzuje się niewielką wagą około 19 kg/m3.Zazwyczaj spotykany jest w formie płyt o różnej grubości. Co za tym idzie izolacje wykonywane ze styropianu są czasochłonne i wymagają dużej dokładności prac. Współczynnik lambda λ wynosi 0,035-0,042 W/(mK). Nie zmienia to jednak faktu, iż styropian jest i zapewne jeszcze długo będzie najpowszechniejszym materiałem izolacyjnym w celu izolacji ścian zewnętrznych domów murowanych z uwagi na możliwość wykonania na nim tynku elewacyjnego.

Wady i zalety izolacji wełną mineralną

Wyroby z wełny mineralnej mają dobre parametry izolacyjne i akustyczne. Są odporne na ogień, ale charakteryzują się sporą nasiąkliwością i właściwościami higroskopijnymi. Najczęściej wykorzystuje się je do izolacji dachów, stropów oraz ścian zewnętrznych. Występują w formie zrolowanej lub jako płyty. Instalacja izolacji z wełny mineralnej trwa zazwyczaj od 1 do kilku tygodniu w zależności od stopnia skomplikowania dachu. A im dach jest bardziej skomplikowany, tym trudniej jest wykonać skuteczną izolację. Należy pamiętać bowiem o tym, że wełny mineralnej nie należy upychać, ugniatać lub ściskać, a w koszach wełna powinna być docięta pod dokładnie takim kątem pod jakim schodzą się do siebie elementy konstrukcji dachu.


 Trudno dotepne miejsca do ocieplenia poddasza

Zdjęcie przedstawia trudno dostępne miejsca w konstrukcji dachu

 

 

Instalując wełnę mineralną nie należy zapominać o spoinie dylatacyjnej oraz o układaniu jej w dwóch warstwach krzyżowo tak aby wyeliminować jak najwięcej mostków termicznych, ciągnie to za sobą znaczne zmniejszenie wysokości piętra. Bywa, że wielu Inwestorów wykonując izolację z wełny mineralnej stosuje zasadę “ZRÓB TO SAM”, co nie zawsze ma szczęśliwy finał, bo co prawda do wykonania izolacji z wełny mineralnej nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, ale praktyki owszem. W wyniku kontaktu ze skórą wełna mineralna może wywoływać tymczasowe swędzenie, należy przestrzegać zaleceń producentów. Oznakowania na opakowaniach informują jak należy bezpiecznie instalować te produkty, przykładowo: przy montażu wełny nad głową należy założyć okulary ochronne. Gęstość w zależności od wyrobu waha się w przedziale od 20kg do 150kg. Duży ciężar własny w porównaniu do innych materiałów wiąże się często z większym kosztem montażu. Współczynnik przewodzenia ciepła mieści się w zakresie 0,033–0,045 W/(m·K).


Wady i zalety izolacji metodą wdmuchiwaną

Kolejną grupą materiałów izolacyjnych spotykanych na budowach są izolacje wdmuchiwane. Najczęściej są w formie włókien lub granulatu. Materiał izolacyjny pompuję się do pustych przestrzeni budynku, zagęszczając go zgodnie z wytycznymi. Najczęściej są to stropy, sufity lub ściany. Technologia ta doskonale sprawdza się w miejscach trudno dostępnych.Współczynnik λ średnio wynosi 0,039-0,042 W/(mK). Gęstość w dużej mierze zależy od ilości wdmuchanego materiału i zazwyczaj waha się od 25 do 65kg/m3. Przy lekkich konstrukcjach znacznie je obciąża. Swobodnie wdmuchana izolacja ma tendencję do osiadania co za tym idzie, z czasem mogą pojawić się mostki termiczne. Nie mniej jednak przewagą tej metody izolacji jest to iż jako jedyna sprawdza się w trudno dostępnych lub całkowicie niedostępnych miejscach.

Wady i zalety izolacji pianką poliuretanową

A teraz nasz faworyt piana poliuretanowa. Materiał izolacyjny spotykany w różnej formie praktycznie na każdej budowie. Od budownictwa jednorodzinnego poprzez przemysł aż do rolnictwa. Pianki stosuje się masowo w przemyśle meblarskim (gąbki tapicerskie i materacowe), samochodowym (gąbki tapicerskie, sztywne pianki do zderzaków, elementów wystroju wnętrza samochodu i amortyzatorów) oraz obuwniczym i tekstylnym (tkaniny z podszewkami gąbczastymi, tkaniny ociepleniowe) i wreszcie stosuje się je jako rozmaite materiały izolacyjne.

Zaczęło się dnia 13 listopada 1937 roku, kiedy to profesor Otto Bayer zgłasza do niemieckiego Urzędu Patentowego (DRP) patent o numerze 728981 i tytule „Sposób wytwarzania poliuretanów i polimoczników.” Po 10 latach zaczęto wytwarzać na skalę przemysłową pierwsze piankowe tworzywa poliuretanowe. W latach 60-tych powstają pierwsze fabryki produkujące twarde pianki budowlane. I tak rozwój technologii bazujących na poliuretanie trwa do dziś.

Infografika ocieplanie poddasza pianka VIZO

Izolacja za pomocą natrysku pianki jest bardzo szybką i efektywną metodą. W ciągu jednego dnia można zaizolować od 200 do 400m2 powierzchni. Niewątpliwym minusem dla niektórych Inwestorów jest to, iż izolację taką jest w stanie wykonać tylko specjalnie wyszkolona kadra, a do aplikacji piany potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Pomimo tego należy podkreślić, że koszty wykonania takiej izolacji i nie są wcale większe w porównaniu do wyżej wymienionych technologiii. Ogromną zaletą piany jest to, iż wypełnia ona każdy zakamarek gwarantując szczelność izolacji. Do tego trwale łączy się z elementami konstrukcyjnymi. Nie osiada i nie osuwa się. Ocieplenie pianą usztywnia konstrukcje. Pianka jest też bardzo dobrym izolatorem akustycznym, skutecznie wygłusza. Gęstość piany natryskowej zazwyczaj mieści się w przedziale od 8 do 30 kg/m3. Współczynnik lambda wynosi od 0,021 W/(m·K)- piany twarde zamkniętokomórkowe do 0,038W/(m·K)-piany miękkie otwartokomórkowe. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej możemy spotkać pianę miękką, otwartokomórkową. Szczególnie dobrze sprawdza się ona przy izolacji poddaszy. Szczelnie i dokładnie wypełnia nawet najbardziej skomplikowane konstrukcje dachowe. Dzięki swojej niewielkiej wadze (8kg/m3) nie obciąża konstrukcji. Również jej bardzo dobre parametry akustyczne zachęcają do stosowania jej w stropach czy ścianach działowych. Metoda bezpośredniego natrysku na budowie sprawia również że po wykonanych pracach nie pozostają żadne odpady czy ścinki, a sama izolacja ma formę bezspoinową. Należy jednak pamiętać o tym aby wybrać odpowiedni rodzaj piany dla konstrukcji, którą chcemy ocieplić. Piana otwartokomórkowa jest paropszepuszczalna, dlatego stosuje się ją w przypadku izolacji choćby dachów drewnianych. Zależy nam przecież na tym, aby nasz dach swobodnie oddychał. Zaś pianę zamkniętokomórkową o doskonałych parametrach hydroizolacyjnych stosuję się na fundamenty. Doskonale sprawdza się ona w domach o podwyższonym poziomie wód gruntowych. Z roku na rok w całej Europie wzrasta zainteresowanie i zapotrzebowanie na wykonywanie izolacji metodą natrysku pianki poliuretanowej. Inwestorzy coraz częściej dostrzegają długofalowe wymierne korzyści, płynące z technologii ocieplania pianą. Ocieplanie pianką to alternatywa i konkurencja dla standardowych technik termoizolacyjnych budynków, w tym także jeśli chodzi o ocieplanie poddaszy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *