hello world!
Opublikowano: 23 czerwca, 2021

W jaki sposób skutecznie wykonać izolację fundamentów?

Jednym z najbardziej newralgicznych momentów budowy domu jest zabezpieczenie poziome i pionowe fundamentów. Poprawnie wykonane umożliwia bezproblemową i długoletnią eksploatację budynku. Znaczna liczba problemów z korzystaniem z budynku wynika z pojawiającej się wilgoci. Zastosowując odpowiednie rozwiązanie technologiczne zabezpieczające części znajdujące w gruncie, można w duże mierze uniknąć tych problemów. Jaki sposób izolacji fundamentów wybrać? Nie ma na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi. Wybór odpowiedniego sposobu zależy od wielu czynników. To właśnie dobranie odpowiednich materiałów i wybranie odpowiedniej metody ich wbudowania sprawia, że zarówno termo- jak i hydroizolacja będzie wykonana poprawnie.

Termoizolacja i hydroizolacja

Izolacja fundamentów może być izolacją przeciwwilgociową i izolacją cieplną. Oba jej rodzaje mają zapewnić możliwie jak najdłuższy czas bezproblemowej eksploatacji domu. 

Hydroizolacja

Hydroizolacja odpowiada za to, aby materiał, z którego został wykonany fundament, nie chłonął wody. Zapobiega to również przenoszeniu się wilgoci na ściany i powstawaniu niebezpiecznych dla zdrowia zagrzybień.

Izolacja pionowa i izolacja pozioma

Izolacja pionowa uniemożliwia przenikanie kapilarne wilgoci przez mury. W zależności od tego, czy budynek jest podpiwniczony, czy nie, stosowane są różne technologie układania izolacji poziomej. W przypadku, kiedy w projekcie mamy piwnicę, pierwszą warstwę izolacji układa się na wierzchu ław fundamentowych a drugą pod stropem piwnicy. Kiedy mamy do czynienia z budynkiem, w którym poziom posadzki jest równy z poziomem podłoża na zewnątrz budynku, oprócz zabezpieczenia ław należy jeszcze wykonać izolację poziomą 30 do 50 cm nad poziomem gruntu. 

źródło: portal tbs24.pl

Izolacja pionowa zabezpiecza ścianę pionową fundamentu. Sprawia ona, że nie niszczeje on pod naporem wody gruntowej i opadowej, nacierających na niego. Uniemożliwia wnikanie w głąb materiału, z którego fundament został wykonany, dzięki czemu nie będzie on pękać, łuszczyć się i kruszyć. Musi być połączona z izolacją poziomą, a jej wysokość sięgać co najmniej wysokości cokołu. Izolację poziomą dzieli się na 3 stopnie zaawansowania zabezpieczenia:

  • ciężka (żywice syntetyczne, folie i wielowarstwowe izolacje z papy) jest stosowana, gdy poziom wody gruntowej znajduje się wyżej niż spód fundamentów,
  • średnia (folie, papy i masy hydroizolacyjne) jest stosowana, gdy grunt jest nieprzepuszczalny, czyli np. ił lub glina,
  • lekka (mineralne zaprawy wodoszczelne, masy bitumiczne) jest stosowana, gdy gleba jest lekko przepuszczalna a poziom wód gruntowych wysoki.
żródło: portal tbs24.pl

Czynniki wpływające na dobór izolacji fundamentów

Aby jak najlepiej zaprojektować i wykonać izolację fundamentów należy sprawdzić dwa główne czynniki. Kiedy ustalimy, jakie wartości dotyczące zjawisk hydrologicznych będą oddziaływać na budynek i jakie zastosowane w nim będą (lub są) rozwiązania konstrukcyjne, będzie można zoptymalizować dobór materiałów do izolacji fundamentów. 

Który rodzaj izolacji wybrać: Izolację przeciwwilgociową czy izolację przeciwwodną?

Izolację przeciwwilgociową fundamentów wykonuje się wtedy, kiedy budowa znajduje się na gruntach dobrze przepuszczających wodę (grunty niespoiste typu żwir lub piasek). Podłoża charakteryzują się dobrą wchłanialności i nie woda nie stoi na powierzchni albo w zagłębieniach terenu. Przed montażem tego typu instalacji, należy również sprawdzić poziom wód gruntowych. Powinien on znajdować się co najmniej kilkadziesiąt centymetrów poniżej ławy fundamentowej bądź płyty. Izolację przeciwwilgociową można zainstalować również w miejscach o niższej przepuszczalności wody, ale wtedy konieczne jest stworzenie sprawnego drenażu i odprowadzenia wody z działki.

Izolację przeciwwodną stosuje się w miejscach, w których przepuszczalność gruntów jest niska, bądź poziom wód gruntowych sięga powyżej poziomu ławy lub płyty fundamentowej. Izolację tę stosuje się również na terenach zalewowych. 

Dobór materiału izolacyjnego do fundamentu

W zależności od tego, jakie materiały zostały użyte do budowy fundamentu, stosuje się odpowiednie do nich produkty służące do hydroizolacji. Jest wiele systemów izolujących fundamenty od wilgoci. Przy doborze materiałów czy gotowego rozwiązania, warto zaufać wykonawcy, który zna najlepsze rozwiązania technologiczne i wie, które z nich najlepiej się sprawdzą.

Termoizolacja

Izolacja termiczna utrudnia oddawanie ciepła z budynku do gruntu. Według prawa budowlanego termoizolacja nie jest wymagana w budynkach, których część podziemna jest na głębokości mniejszej niż 1 m. Mimo tego, ze względu na warunki atmosferyczne w Polsce, warto ją wykonać dla własnego komfortu i poprawienia funkcjonalności budynku. Warto pamiętać, że odpowiednią izolację termiczną, należy również wykonać przy zastosowaniu płyty fundamentowej zamiast ław.

Wykonanie izolacji cieplnej i dobór materiałów

Termoizolację fundamentów wykonuje się dopiero po wykonaniu hydroizolacji. Izolacja cieplna stanowi również dodatkowe zabezpieczenie instalacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej. 

Aby izolacja była skuteczna, musi być zastosowana na co najmniej metr w głąb podłoża. Najlepiej ułożyć do głębokości ław fundamentowych. Jeżeli chodzi o wykonanie nad poziomem gruntu, to niezwykle ważne jest połączenie go, bez mostków termicznych, z izolacją cokołu.

Izolację cieplną montuje się do izolacji wodnej klejem. Dlatego szalenie ważne jest, aby dobrać klej, który będzie odpowiedni do materiału, z którego zrobiona jest hydroizolacja. Płyty termoizolacyjne należy wykonać z największą starannością. Muszą do siebie ściśle przylegać. Nie należy ich przesuwać, dopóki nie ma się pewności, że klej zasechł całkowicie. 

Styropian EPS czy styrodur?

Płyty termoizolacyjne wykonane mogą być ze styropianu EPS bądź styroduru. Charakteryzują się one wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i trwałością parametrów fizycznych i mechanicznych. Wybór oczywiście zależy od tego, jakie warunki występują na terenie zabudowy i od sposobu wykonania hydroizolacji.

Styropian, czyli polistyren ekspandowany stosuje się w odmianach od FS15 do FS40. Układa się go na zewnątrz i klej punktowo. Grubość izolacji w przypadku tego materiału to 6 do 10 cm. EPS charakteryzuje się zwartą budową i małą nasiąkliwością. Nie niszczeje pod wpływem wielokrotnego zamarzania i odmarzania. Jest odporny na naprężenia ściskające. 

Styrodur, czyli polistyren ekstrudowany. Do izolacji termicznej fundamentów stosuje się wodoodporne płyty o grubości 5-6 cm. Materiał charakteryzuje się tym, że jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne i może być bezpośrednio zasypywany. Co równie ważne — jest całkowicie wodoodporny. 

Który zatem wybrać do izolacji fundamentów? 

Decyzja jest trudna, szczególnie dla kogoś, kto nie orientuje się w tematach materiałów dostępnych na rynku. W związku z tym, że tematy izolacji w znacznej mierze wpływają na czas eksploatacji budynku, warto te kwestie zlecić specjalistom z wieloletnim doświadczeniem i ugruntowaną pozycją na rynku — takim jak firma Vizo. Mamy świadomość tego, że rynek ociepleń budynków ciągle się rozwija, a my razem z nim. Dlatego w swojej ofercie posiadamy izolację fundamentów pianą PUR.

Piana PUR to idealne rozwiązanie do izolacji fundamentów

Piana poliuretanowa jest jednym z najskuteczniejszych materiałów do izolacji ścian fundamentowych ze względu na doskonałą przyczepność do szerokiej gamy podłoży, w tym betonu.

Dodatkowo rozszerzanie się pianki po jej nałożeniu zapewnia, że przestrzeń utworzona przez styk krawędzi i elementy szkieletu fundamentu, zostanie doskonale wypełniona przez izolację. Izolacja fundamentów z pianki poliuretanowej jest bardzo łatwa do precyzyjnego nałożenia za pomocą specjalnie zaprojektowanego pistoletu i jest również idealna do uszczelniania otworów używanych do poprowadzenia kabli elektrycznych, rur wodno-kanalizacyjnych i kanałów wentylacyjnych. Pomaga to zminimalizować wymianę powietrza między zewnętrzną a wewnętrzną częścią budynku. 

Wspominając, że izolacja fundamentów pianą PUR to łatwa do wykonania praca, mamy na myśli lata doświadczenia w tej branży. Ze względów bezpieczeństwa nie zalecamy podejmowania się tych prac samodzielnie. Rekomendujemy, by zlecić to doświadczonej firmie, która wykona izolację fundamentów bardzo precyzyjnie, nakładając pianę z ogromną starannością oraz szczegółowością. 

Wielu naszych Klientów decyduje się na realizację kompleksową: izolację fundamentów oraz ocieplenie dachu, wszystko oczywiście przy użyciu piany poliuretanowej. Może będziesz następny? Zapraszamy do artykułu!

Vizo ocieplanie pianką poddaszy

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w ocieplaniu pianką poddaszy domów, hal, budynków rolniczych. Korzystamy z najlepszych pianek natryskowych dostępnych na rynku. Docieramy do wielu miejscowości. Usługę ocieplania pianką wykonujemy w woj. podlaskim, mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim, m.in w Suwałkach, Białymstoku, Łomży, Ełku, Augustowie, Zambrowie, Wyszkowie.

Dane adresowe:

Adres: Sidory 7, 16-404, Jeleniewo
Województwo: Podlaskie
Nr telefonu: 503 077 121
Email: biuro@vizo.pl

Obserwuj nas:

COPYRIGHT © 2020 - VIZO.pl Izolacje pianą | Ocieplanie pianką poddaszy | Ocieplanie domów jednorodzinnych
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram