Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje piany poliuretanowej. Są to:
Różnią się od siebie gęstością i innymi aspektami, które mogą być korzystne lub szkodliwe w każdym zastosowaniu. W dzisiejszym artykule szczegółowo przedstawimy piankę zamkniętokomórkową.
Pianka zamkniętokomórkowa może mieć różne stopnie twardości – w zależności od gęstości komórek, z których się składa. Może być ona wytwarzana w różnych kształtach, rozmiarach, a nawet kolorach. Wszystko zgodnie z wymaganiami i docelowym zastosowaniem.
Pianka o zamkniętych komórkach posiada w swojej strukturze pęcherzyki, które w ponad 90% są zamknięte (zgodność z ISO 4590:2016). W ten sposób powstaje skuteczna bariera termiczna. Powstała warstwa jest gęsta, zasadniczo nieściśliwa. Charakteryzuje się dużą sztywnością.
λ to współczynnik przewodzenia ciepła. Dla piany zamkniętokomórkowej λ=0,021-0,028 W/m·K. Dla porównania – piana otwartokomórkowa, stosowana wewnątrz budynków, posiada wartość λ=0,035-0,042 W/m·K. Widoczna jest zdecydowana różnica, natomiast w zależności od zastosowania, konkretna piana będzie lepsza. Nie należy kierować się jedynie wartością lambda.
Warto zwrócić uwagę na taki aspekt jak opór przepływu powietrza. Stosując pianę PUR na ścianach budynku, zostanie zmniejszona przenikalność powietrza do wnętrza.
Zgodnie z normą EN 12087:2013, piana zamkniętokomórkowa charakteryzuje się długotrwałą nasiąkliwością wodną – poniżej 2%. Jest to jeden z czynników, który warunkuje jej zastosowanie na zewnątrz budynku. Ten rodzaj piany doskonale sprawdzi się między innymi w formie izolacji fundamentów.
Kolejną właściwością piany zamkniętokomórkowej jest jej wysoka wytrzymałość i sztywność. Przy zastosowaniu odpowiedniej gęstości naniesionej piany, można osiągnąć wzmocnienie części elementów nośnych budowli. Dotyczy to przede wszystkim konstrukcji drewnianych.
Piana zamkniętokomórkowa a akustyka
Tak jak zostało wspominane, określony rodzaj piany PUR lepiej sprawdzi się w różnych zastosowaniach. Biorąc pod uwagę aspekt akustyczny, lepszym rozwiązaniem będzie piana otwartokomórkowa. Współczynnik pochłaniania dźwięku dla piany zamkniętokomórkowej wynosi αw=0,3, a dla otwartokomórkowej - αw=0,5.
Podczas wytwarzania piany, materiał jest mocno dociskany, by przestrzeń międzykomórkowa była jak najmniejsza. Dzięki temu piana jest zupełnie sztywna i stanowi silną barierę dla powietrza i wody.
Niemalże wszystkie opisane wyżej właściwości są zaletami piany PUR zamkniętokomórkowej. Ten rodzaj piany jest odporny na przenikanie wody i gromadzenie się wilgoci. Po utwardzeniu, sztywna struktura piany może wzmocnić ściany czy fundamenty budynku.
Warto wspomnieć, że piana zamkniętokomórkowa charakteryzuje się wysoką odpornością na chemikalia, rozpuszczalniki czy oleje.
Piana PUR jest powszechnie stosowana w branży budowlanej – w domach mieszkalnych, budynkach przemysłowych, biurowych czy szkołach. Może być natryskiwana na takie powierzchnie jak: drewno, beton czy metal. Muszą być one jednak odpowiednio przygotowane do aplikacji piany.
Stropy miedzy kondygnacyjne, podłogi gruntu, fundamenty, to kolejne miejsca na zastosowanie piany zamkniętokomórkowej. Doskonale sprawdzi się ona także przy instalacjach i rurach, tworząc swojego rodzaju otulinę bez wolnych przestrzeni.
Można spotkać ją także w poniższych przedmiotach:
W porównaniu do piany otwartokomórkowej, piana zamkniętokomórkowa charakteryzuje się wyższą wytrzymałością na ściskanie (170-500 kPa, a 5-30 kPa). Posiada także lepszą stabilność wymiarową. Pojedyncze komórki nie pękają wewnątrz piany, a wręcz przeciwnie – wywierają na siebie nawzajem nacisk. W ten sposób zapewniona jest sztywność materiału. Staje się on odporny na parę wodną, wilgoć czy powietrze. To przede wszystkim dlatego pianka zamkniętokomórkowa będzie doskonałą izolacją i uszczelnieniem budynków z zewnątrz.
Wycenę zawsze wykonujemy indywidualnie. Ostateczna cena ocieplenia pianką PUR zależy od grubości, jaka ma być naniesiona. Można jednak uśrednić koszt izolacji pianą PUR. Cena za m2 zacznie się już od 45 zł. Zawsze jednak ustalana jest ona indywidualnie, dlatego zapraszamy do kontaktu.
Decydując się na izolację pianą zamkniętokomórkową, należy skonsultować się ze specjalistami w celu jej aplikacji. Nieprawidłowe przygotowanie oraz aplikacja piany może być niebezpieczna – wysokie temperatury reakcji, nieprzyjemne, podrażniające zapachy. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Vizo, by wykonać izolację natryskową w profesjonalny sposób.