Dom powinien być odpowiednio ocieplony, aby spełniał wszystkie swoje funkcje. Skuteczna termoizolacja zapewnia mieszkańcom komfort, bezpieczeństwo oraz zdrowie. Pianka PUR jest bardzo dobrym materiałem do ocieplania zarówno podłogi, jak i sufitu.
Pianka otwartokomórkowa
Przy wyborze piany PUR należy brać pod uwagę miejsce, które będzie ocieplane. Pianka otwartokomórkowa jest elastyczna przez długi czas. Dostosowuje się do niewielkich ruchów, które pojawiają się w strukturze budynków wynikających np. z różnicy temperatur lub porywów wiatru. Zapewnia skuteczną barierę powietrzną, ponieważ ścianki komórek są porowate i nieregularne. Doskonale przepuszczają parę wodną oraz wilgoć i nie wchłaniają wody. Jej lekka struktura nie stanowi obciążenia. Skutecznie wzmacnia ocieplaną konstrukcję i idealnie wycisza pomieszczenia. Dzięki temu nawet najbardziej hałaśliwa okolica nie jest problemem.
Pianka zamkniętokomórkowa
Pianka zamkniętokomórkowa to materiał wykorzystywany do termoizolacji fundamentów, podłóg, a także stropów od strony podłogowej. Komórki posiadają grubsze, regularne oraz szczelne ścianki i wypełnione są – powietrzem lub gazem. Ocieplanie pianką zamkniętokomórkową, która – w przeciwieństwie do piany otwartokomórkowej – posiada większą gęstość gwarantuje solidną wytrzymałość ocieplanej powierzchni.
Termoizolacja obustronna stropu – czy potrzebna?
Niekoniecznie. Gdy poddasze oraz pozostała część domu jest systematycznie ogrzewana, wystarczy ocieplić jedynie dach. Zapobiegnie się wówczas przedostawaniu zimna z zewnątrz w głąb budynku. Obustronna izolacja termiczna stropu zalecana jest w sytuacji, kiedy występuje kondygnacja piwniczna. Symetryczne ocieplanie sufitu piwnicy (który jednocześnie jest podłogą kondygnacji leżącej powyżej) nie dopuszcza do przeniknięcia chłodnego powietrza oraz wilgoci do wyższych stref domu.
Izolacja termiczna pianką PUR jest skuteczną metodą ocieplania, zarówno wybranej, jak i wszystkich części budynku.