Ocieplanie pianką PUR – najważniejsze cechy

Ocieplanie pianką PUR to innowacyjne rozwiązanie, stosowane do izolacji przegród budynków. Metoda ta odznacza się doskonałymi parametrami izolacyjnymi oraz prostotą nakładania, dzięki czemu wciąż zyskuje na popularności. Jakie zalety niesie ze sobą ocieplanie pianką PUR oraz jaka jest jej cena?

Pianka PUR – charakterystyka

ocieplanie pianką kosztaPianka poliuretanowa (PUR) produkowana jest z połączenia dwóch składników, żywicy oraz utwardzacza. Pianka nakładana jest za pomocą agregatu, który spienia produkt, wykorzystując do tego wysokie ciśnienie. Po nałożeniu produktu, pianka rozszerza swoją objętość nawet stokrotnie, tworząc szczelną powłokę, nieatrakcyjną dla insektów i drobnoustrojów. Pianka PUR występuje w dwóch rodzajach: jako piana zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa. Pianka PUR zamkniętokomórkowa posiada około 90-95% zamkniętych pęcherzyków, wypełnionych gazem. Taka struktura pianki zapewnia jej lekkość oraz sprzyja szczelnemu wypełnianiu izolowanych przestrzeni. Ocieplanie pianką PUR tego typu stosuje się na dachach, poddaszach, ścianach, podłogach oraz na fundamentach. Pianka PUR otwartokomórkowa posiada ponad 90% otwartych pęcherzyków, które tworzą strukturę gąbczastą. Produkt ten chłonie parę wodą oraz nie jest odporny na ściskanie. Zwykle wykorzystywany jest w izolacjach akustycznych.

Ocieplanie pianką PUR cena

zdjęcie jaka cena ocieplanie piankąOcieplanie pianką PUR znajduje swoje główne zastosowanie na poddaszu, jednak coraz częściej jest również stosowane do izolacji stropów belkowych, posadzek czy obiektów przemysłowych. Koszt ocieplenia budynku pianką PUR jest uzależniony od regionu kraju oraz wielkości miasta. Co więcej, grubość pianki oraz sposób jej nałożenia powinny być dokładnie dostosowane do rodzaju budynku, zatem znaczna część kosztów powinna być przeznaczona na zatrudnienie doświadczonych pracowników. Ocieplanie pianką cena – za metr kwadratowy pianki do 10 cm grubości zapłacić trzeba około 35-40 zł. Natrysk z pianki PUR o grubości od 10 do 15 cm kosztuje od 43-48 zł/m2, natomiast o grubości od 16 cm – od 48-56 zł/m2.

 

Zalety ocieplenia pianą poliuretanową

Główną zaletą ocieplania budynku pianką poliuretanową jest szybkość wykonania oraz wysoka precyzja. Piankę nakłada się za pomocą agregatu, do którego dołączony jest pistolet, umożliwiający nałożenie pianki w miejscach trudno dostępnych. Co ważne, pianka poliuretanowa, po nałożeniu jej w izolowanym miejscu, zwiększa swoją objętość, dzięki czemu uszczelnia ona dokładnie wszystkie wolne przestrzenie. Tak dokładne zaizolowanie nie jest możliwe w przypadku płyt styropianowych czy wełny mineralnej. Pianki poliuretanowe charakteryzują się wyjątkowymi parametrami termoizolacyjnymi, co sprzyja skutecznemu i ekonomicznemu ocieplaniu budynków. Oprócz wspomnianych właściwości termoizolacyjnych, pianki poliuretanowe stanowią również skuteczną izolację akustyczną budynków, chroniąc mieszkańców przed hałasem i zapewniając komfort użytkowania. Co więcej, materiał ten jest ekologiczny i zdrowy, ponieważ nie emituje lotnych związków organicznych i nie wpływa na warstwę ozonową atmosfery.

Wady ociepleń pianą poliuretanową

Nieosłonięta pianka poliuretanowa posiada klasę reakcji na ogień E, co oznacza, że jest palna, samogasnąca. Jeśli występuje ona samodzielnie, bez osłony i jest bezpośrednio narażona na działanie ognia, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku oraz zdrowia i życia mieszkańców. Wykonując ocieplanie pianką poliuretanową należy pamiętać, że nie jest ona odporna na działanie promieniowania UV, co oznacza, że jej powierzchnię należy chronić przed promieniami słonecznymi. Stosując piankę na zewnętrzne elementy konstrukcji, jej powierzchnię należy pokryć np. farbą akrylową. Kolejną wadą jest konieczność wykonania stelażu przed położeniem pianki poliuretanowej. Skuteczność termoizolacji wykonanej przy użyciu pianki zależy w głównej mierze od umiejętności i doświadczenia ekipy budowlanej, z tego powodu należy uważnie wybrać fachowców, zajmujących się ocieplaniem budynków.

Dlatego przy ocieplaniu pianką cena bywa dość rozbieżna i jest zależna od wielu wyżej wspomnianych czynników. Jednak już teraz możesz poznać przybliżoną wycenę usługi izolacji pianką wypełniając formularz wyceny ocieplenia pianką pur

 

A więc jeszcze raz o cechach pianki pur

izolacja poddasza Suwałki

 

Izolacja budynków stała się obecnie koniecznością. Każdy nowo powstały dom jednorodzinny musi spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące izolacji termicznej ścian oraz dachu. Ponieważ ciepłe, ogrzewanie przez kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe powietrze unosi się ku górze, znaczna jego część ulatnia się przez nieszczelny dach. Aby ograniczyć straty ciepła, warto ocieplić poddasze. Jednym ze sposobów na to jest izolacja pianką poliuretanową.

 

 

Zalety pianki poliuretanowej

Izolacja poddasza za pomocą pianki poliuretanowej niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

– możliwość bardzo dokładnej aplikacji. Pianka poliuretanowa jest natryskiwana na spodnią część dachu. Dzięki temu możliwe jest dojście do każdego, nawet najbardziej skrytego zakamarka. To z kolei mocno ogranicza powstawanie tak zwanych dziur termicznych, przez które ucieka dużo ciepłego powietrza.

– tłumienie dźwięku. Izolacja pianką pozwala nie tylko zatrzymać ciepło w budynku, ale też znacznie go wyciszyć. Ze względu na swoją porowatą strukturę, pianka poliuretanowa doskonale tłumi dźwięk.

– ochrona przed wiatrem oraz paroprzepuszczalność. Pianki poliuretanowe otwartokomórkowe (takie najczęściej stosuje się do ocieplania poddaszy) tworzą błonę półprzepuszczalną. Oznacza to, że przepuszczają od wewnątrz do zewnątrz parę wodną, a od zewnątrz do wewnątrz nie przepuszczają wiatru. Dzięki temu na poddaszu nie zbiera się wilgoć, a izolacja jest bardzo skuteczna nawet w wietrzne dni.

 

Izolacja pianką poliuretanową wady

W każdej beczce miodu znaleźć można łyżkę dziegciu. Nie inaczej jest w przypadku izolacji pianką poliuretanową. Chociaż to rozwiązanie ma wiele zalet – jest niemal idealne, to wyróżnić można dwie podstawowe wady:

– brak możliwości nałożenia izolacji samodzielnie. Do wykonania izolacji niezbędny jest specjalny agregat. Ponieważ jego obsługa wymaga siły i umiejętności, lepiej jest zlecić taką pracę firmie budowlanej.

– bardzo trudny demontaż izolacji. Demontaż pianki poliuretanowej nałożonej przez natrysk jest praktycznie niemożliwy.

Jedna odpowiedź do “Ocieplanie pianką PUR – najważniejsze cechy”

  1. Marzena K. pisze:

    Polecam ! Ekipa z Vizo jest świetna, mega profesjonaliści 🙂 Nie warto oszczędzać na tego typu inwestycjach, natomiast cena ocieplenia pianką przez Vizo i tak jest atrakcyjna. PS. Wrzucicie zdjęcia z naszej realziacji w Białymstoku ? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *