Progres to drugie imię XXI wieku. Dotyczy on także branży budownictwa, a konkretnie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ocieplania oraz wentylacji budynków. Zapewnienie obiektom mieszkalnym, technicznym czy biurowcom solidnego ocieplenia na lata to w tej chwili podstawa. Tworząc nowoczesne technologie grzewcze, wykorzystuje się zalety odnawialnych źródeł energii, dba o środowisko naturalne oraz redukuje się koszty eksploatacji do minimum. Obsługę systemów ogrzewania sprowadza się coraz częściej do elektronicznego sterowania. Aby uzyskać te – oraz wiele innych korzyści – należy przede wszystkim postawić na ekonomiczną rozwojowość w połączeniu z wygodną funkcjonalnością.
Rodzaje technologii grzewczych
Jednym ze sposobów ogrzewania budynków jest prąd. Otrzymuje się go m.in. dzięki panelom fotowoltaicznym, przekształcającym światło słoneczne w energię elektryczną, która gromadzona jest w odpowiednim magazynie energii. Odpowiedni magazyn może zapewnić nawet do 100% wykorzystania prądu uzyskanego z fotowoltaiki. Jest również skutecznym rozwiązaniem zabezpieczającym dom przed przerwami w dostawach prądu.
Kolejnym źródłem ogrzewania domu są pompy ciepła, które pobierają energię z powierzchni znajdującej się wokół budynku, np. ciepło z gruntu, wody lub powietrza i przekazują ją do instalacji centralnego ogrzewania. Uzyskiwana energia służy między innymi do ogrzewania domu, wody oraz chłodzenia budynku w upalne dni.
Oszczędność energii w domach i budynkach mieszkalnych warto jednak zacząć od najważniejszej rzeczy: dobrej i skutecznej termoizolacji. Obecnie największą popularność zyskuje ocieplanie pianką poliuretanowa, która redukuje poziom energii wykorzystywanej do nagrzewania wnętrza aż do 30 %.
Pianka PUR – dlaczego klienci ją wybierają?
Wybór piany poliuretanowej jako materiału termoizolacyjnego niesie ze sobą wiele korzyści. Kluczowym argumentem przemawiającym za ocieplaniem budynków pianką PUR jest oszczędność czasu i pieniędzy. Wykorzystanie techniki natrysku umożliwia ocieplenie aż 350 powierzchni w jeden dzień roboczy. Piana idealnie przylega do każdej powierzchni, zapewnia doskonałą szczelność poprzez zajmowanie wolnej przestrzeni oraz wypełnienie wszelkich wyżłobień. Ponadto, skutecznie wycisza budynki stojące w hałaśliwej okolicy.
Uniwersalność piany PUR Technologia wykonywania izolacji poliuretanowych wykorzystuje dwa rodzaje piany. Pianka otwartokomórkowa umożliwia przepływ pary wodnej. Ta właściwość pozwala na termoizolację konstrukcji wykonanych np. z drewna, nie blokując przy tym jego pracy oraz oddychania. Piana zamkniętokomórkowa zapobiega wnikaniu niechcianej wilgoci, co posiada swoje zastosowanie np. przy stawianiu fundamentów. Lekka waga pianki poliuretanowej wyklucza nadmierne obciążenie termoizolowanej konstrukcji, na którą jest położona i jednocześnie dodatkowo ją wzmacnia.