Coraz częściej domy jednorodzinne buduje się w taki sposób, aby poddasze mogło w przyszłości zostać zagospodarowane. Z czego to wynika? To zależy tylko od inwestora (czasami również i urzędów, ale to zazwyczaj wychodzi na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę). Zazwyczaj, na ten czas w życiu budującego, tak duża powierzchnia użytkowa domu nie jest po prostu potrzebna. Kiedy przychodzi moment, że przestrzeni zaczyna brakować, a domownicy z pewną nadzieją zaczynają spoglądać w stronę strychu, który dotychczas był składowiskiem artykułów wszelakich, do kolejnego kroku, czyli do adaptacji poddasza, dochodzi w relatywnie krótkim czasie.
Co trzeba zrobić, żeby strych zmienić w dodatkową przestrzeń mieszkalną? W jaki sposób można zaadaptować poddasze? Jak zabezpieczyć poddasze przed nadmiernym nagrzewaniem i szybkim wychładzaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Na strychu można stworzyć mnóstwo różnego rodzaju pomieszczeń. W tej kwestii również wszystko zależy od inwestora. W zależności od powodu, z którego powiększa przestrzeń mieszkalną i zasobności jego portfela na poddaszu można stworzyć praktycznie wszystko.
Jeżeli zwiększyła się liczba domowników, dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie tam nie tylko pokoi, ale również łazienki czy przestrzeni, w której, na wygodnej kanapie można usiąść i poczytać książkę. W sytuacji, w której zaistniała potrzeba stworzenia zacisznego miejsca do pracy, doskonałym pomysłem może być stworzenie otwartej przestrzeni, która będzie nie tylko biurem, ale również domową biblioteką ze strefą relaksu. Można oczywiście stworzyć tam „man’s cave”, czyli miejsce, w którym realizować będzie się swoje pasje. Mimo że w nazwie jest „man”, to wcale nie znaczy, że musi ono być tylko dla mężczyzn, ba! może być tylko dla kobiet. Jeżeli potrzebujecie domowej oazy spokoju, zadbajcie o to, aby przestrzeń była nie tylko otwarta, ale również w spokojnych, stonowanych kolorach.
Podpowiedź: na poddaszach, w których zastosowano okna dachowe czy duże okna w lukarnach, wspaniale rosną rośliny. Kwiaty nie tylko pełnią funkcję ozobną - to też naturalne filtry powietrza.
Zanim udasz się do projektanta z pomysłami na wnętrze, musisz zwrócić uwagę na kilka czysto technicznych szczegółów. Jeżeli masz zaufany zespół projektowy, który również zajmuje się stroną konstrukcyjną, skorzystaj z ich usług. My podpowiemy, jak powinien wyglądać proces adaptacji aż do momentu, w którym wybiera się kolor ścian czy opraw okiennych.
Przed tym najbardziej ekscytującym etapem remontu, którym jest, właśnie wyposażenie wnętrza trzeba, skupić się na aspektach technicznych, które sprawią, że pomieszczenia będą nie tylko piękne, ale przede wszystkim w pełni funkcjonalne.
Pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić każdy, kto chce zmienić dotychczas nieużywane poddasze w pomieszczenia mieszkalne, jest sprawdzenie stanu technicznego. Trzeba to zrobić nawet jeżeli na etapie budowy, zaprojektowano budynek w taki sposób, żeby w przyszłości można było skorzystać z poddasza - w końcu chodzi o bezpieczeństwo domowników. W związku z tym warto zlecić to zadanie specjaliście. Oceni on czy po skończonym remoncie, będzie ono komfortowe w użytkowaniu. Sprawdzi, czy po położeniu instalacji termicznej i zabudowania jej płytami GK, wysokość pomieszczeń będzie odpowiednia i nie będzie przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Oczywiście można pominąć ten etap, jednakże nie zaleca się tego - może dojść do tego, że po położeniu podłogi i wykonaniu stropów, okaże się, że dorosły człowiek nie może się swobodnie poruszać po tych przestrzeniach.
Kiedy już wiadomo, czy strych nadaje się do adaptacji, kolejnym krokiem jest zabezpieczenie go. Takim zabezpieczeniem będzie, przede wszystkim, termoizolacja całego poziomu. Najprawdopodobniej, z zewnątrz budynek jest już docieplony. Co z dachem? Jeżeli na etapie budowy nie został on odpowiednio zaizolowany, nie można tego nie wykonać w trakcie remontu. Dach, który nie ma izolacji termicznej, nagrzewając się, oddaje całe ciepło do pomieszczenia. O tyle, o ile zimą mogłaby to być zaleta, o tyle latem temperatury wewnątrz byłyby znacznie wyższe niż na zewnątrz. Jeżeli na dachu położona jest blachodachówka, to łatwo sobie zobrazować jaka temperatura panowałaby w tych pomieszczeniach - dokładnie taka sama jak wtedy, kiedy wsiada się do samochodu, który cały dzień stał w pełnym słońcu. W zimę sytuacja również nie byłaby łatwa. Dach, ze względu na swoją powierzchnię i konstrukcję bardzo szybko oddawałby ciepło na zewnątrz, wychładzając pomieszczenia. To z kolei wymuszałoby mocniejsze grzanie, a co za tym idzie wzrost kosztów. Jak tego uniknąć? Zastosować dobrą i sprawdzoną termoizolację.
Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, nieodpowiednia termoizolacja dachu może doprowadzić do wzrostu kosztów utrzymania domu, szczególnie zimą. Latem zużycie prądu także może być znacznie większe - wtedy kiedy żeby zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu, włącza się klimatyzację czy wiatraki. Mimo tego, że wydawać by się mogło izolacja pianką będzie droższa niż, używaną od dziesiątek lat, wełną mineralną, to w ostatecznym rozrachunku może być zupełnie inaczej.
Odpowiednia izolacja cieplna, to klucz do ograniczenia kosztów utrzymania budynku. Zasada jest prosta - im lepsza izolacja, tym oszczędności na rachunkach bardziej widoczne. Jeżeli słowa jeszcze do Ciebie nie przemówiły, może zadziałają cyfry. Skuteczne ocieplenie budynków pianką PUR zmniejsza straty ciepła nawet do 30%!
Nie tylko finanse są aspektem przemawiającym za wybór pianki poliuretanowej. Równie ważne jest to, że dobrze wykonana izolacja pianką likwiduje przyczyny powstawania wilgoci oraz szkodliwych pleśni i grzybów.
Pianka współpracuje z każdym materiałem, szczelnie do niego przylegając. Sprawdzi się doskonale także w Twoim domu. Jeżeli chcesz, aby Twoje poddasze było nie tylko piękne, ale przede wszystkim wygodne i bezpieczne, postaw na izolację pianką poliuretanową PUR.