Izolacja natryskowa to korzystne rozwiązanie wybierane przez coraz większą grupę Polaków. Mimo faktu, iż w ten sposób ocieplenia nie zawsze należy do najtańszych, jego zalety w znacznie równoważą wysokie koszty. Tego rodzaju izolacje są wybierane dzięki bardzo dobrym parametrom, a także dzięki łatwości zastosowania w nawet najbardziej trudnych i niedostępnych przestrzeniach. Jak zatem wycenić koszt izolacji natryskowych, co zawiera się w cenie ocieplenia pianką poliuretanową?
Izolację za pomocą pianki PUR wykonuje się natryskowo. Pianka dostarczana jest w postaci dwóch składników, które następnie łączone są podczas nakładania. W czasie pracy należy obchodzić się ze składnikami bardzo ostrożnie oraz stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa przy tego rodzaju zadań. Należy również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego sprzętu oraz specjalistycznej wiedzy. Dlatego izolacje natryskowe wykonywane są wyłącznie przez wyspecjalizowane, profesjonalne firmy takie jak VIZO, a samodzielne ocieplenie budynku tą metodą nie gwarantuje właściwej, dobrej izolacji.
Należy też pamiętać, że producenci pianek izolacyjnych mają w swojej ofercie różnorodne produkty, które różnią się nieco składem chemicznym. Różnice te jak i renoma producenta mają ścisły związek z ceną materiału. Doświadczenie pokazuje, iż ocieplenie metodą natryskową plasuje się najczęściej w średniej półce cenowej. Metoda ta nie należy do najtańszych, ale ze względu krótki czas realizacji oraz wysoką jakość izolacji ostateczne koszty nie należą do najdroższych opcji.
Na cenę izolacji piankowej składa się kilka podstawowych czynników. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę jaki rodzaj materiału zostanie użyty i jaki jest jego producent. Rodzaj używanej pianki zależy od rodzaju wykonywanej izolacji, czyli miejsca w budynku, warunków i potrzeb. W większości przypadków firmy, które wykonują izolacje proponują produkt od konkretnego producenta, z którym współpracują. Może się to wiązać z koniecznością dostosowania urządzeń i procesu technologicznego do specyfiki wybranego materiału. Podstawowa cena izolacji zależy zatem od wykonującej ją firmy. Warto pamiętać, że cenniki firm działających na polskim rynku są bardzo zróżnicowane zatem warto porównać kilka ofert, by wybrać możliwie najlepszą. Sposoby wyceny wykonania prac mogą być również bardzo różne. Warto więc zwrócić się z prośbą o wstępną wycenę. Wycena izolacji natryskowej dla wybranego budynku stanowi wiarygodną podstawę do porównania ze sobą ofert dostępnych na rynku.
Kolejnym ważnym czynnikiem mającym wpływ na wykonanie izolacji jest grubość nakładanej warstwy pianki. Generalnie należy pamiętać, iż im warstwa jest grubsza, tym cena za metr kwadratowy izolacji będzie wyższa. Zazwyczaj stosuje się izolacje o grubości od kilku do około dwudziestu pięciu centymetrów. Średnie ceny izolacji w zależności od jej grubości kształtują się następująco:
Podane ceny są cenami uśrednionymi, poszczególne firmy mogą oferować izolacje znacznie tańsze albo droższe od pokazanych.
Istotnym czynnikiem jaki należy rozważyć przy wycenie jest również lokalny rynek wykonawców tego rodzaju izolacji. Aktualnie izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i korzysta się raczej z usług lokalnych firm. Jak pokazują statystyki średnie ceny za metr kwadratowy izolacji mogą się nieco różnić w zależności od rejonu kraju. W przypadku izolowania dużych powierzchni różnice w końcowej cenie mogą być więc znaczne. Z drugiej strony skorzystanie z usług firmy z daleka może znacząco zwiększyć koszty. Decydując się więc na konkretnego wykonawcę warto dopytać o szczegółowe informacje na temat wszystkich kosztów uwzględnianych w wycenie.