Izolacja pianką poliuretanową – dlaczego się opłaca?

izolacja poddasza Suwałki

 

Izolacja budynków stała się obecnie koniecznością. Każdy nowo powstały dom jednorodzinny musi spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące izolacji termicznej ścian oraz dachu. Ponieważ ciepłe, ogrzewanie przez kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe powietrze unosi się ku górze, znaczna jego część ulatnia się przez nieszczelny dach. Aby ograniczyć straty ciepła, warto ocieplić poddasze. Jednym ze sposobów na to jest izolacja pianką poliuretanową.

 

 

Zalety pianki poliuretanowej

Izolacja poddasza za pomocą pianki poliuretanowej niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

– możliwość bardzo dokładnej aplikacji. Pianka poliuretanowa jest natryskiwana na spodnią część dachu. Dzięki temu możliwe jest dojście do każdego, nawet najbardziej skrytego zakamarka. To z kolei mocno ogranicza powstawanie tak zwanych dziur termicznych, przez które ucieka dużo ciepłego powietrza.

– tłumienie dźwięku. Izolacja pianką pozwala nie tylko zatrzymać ciepło w budynku, ale też znacznie go wyciszyć. Ze względu na swoją porowatą strukturę, pianka poliuretanowa doskonale tłumi dźwięk.

– ochrona przed wiatrem oraz paroprzepuszczalność. Pianki poliuretanowe otwartokomórkowe (takie najczęściej stosuje się do ocieplania poddaszy) tworzą błonę półprzepuszczalną. Oznacza to, że przepuszczają od wewnątrz do zewnątrz parę wodną, a od zewnątrz do wewnątrz nie przepuszczają wiatru. Dzięki temu na poddaszu nie zbiera się wilgoć, a izolacja jest bardzo skuteczna nawet w wietrzne dni.

 

Izolacja pianką poliuretanową wady

W każdej beczce miodu znaleźć można łyżkę dziegciu. Nie inaczej jest w przypadku izolacji pianką poliuretanową. Chociaż to rozwiązanie ma wiele zalet – jest niemal idealne, to wyróżnić można dwie podstawowe wady:

– brak możliwości nałożenia izolacji samodzielnie. Do wykonania izolacji niezbędny jest specjalny agregat. Ponieważ jego obsługa wymaga siły i umiejętności, lepiej jest zlecić taką pracę firmie budowlanej.

– bardzo trudny demontaż izolacji. Demontaż pianki poliuretanowej nałożonej przez natrysk jest praktycznie niemożliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *