hello world!
Opublikowano: 31 grudnia, 2021

Dlaczego pianka poliuretanowa (PUR) jest najlepsza do ocieplenia murołaty?

We wpisach, które publikujemy na Naszym blogu, mogą Państwo znaleźć informacje o metodach zastosowania pianki poliuretanowej (PUR), którą popularyzujemy w projektach realizowanych przez Nas głównie na terenie województwa podlaskiego, skąd pochodzi Nasza firma. Są to zazwyczaj ocieplenia natryskowe najważniejszych części budynku: fundamentów, ścian, stropów i sufitów. Wreszcie nadszedł czas na zapoznanie Państwa z zaletami ocieplenia pianką PUR murłaty – mniej znanej, ale bardzo istotnej części dachu.

Rola murłaty

Murłata (inne nazwy: płatew stropowa, namurnica) to belka ułożona pionowo, która daje oparcie krokwiom dachowym, łącząc przy tym dach ze ścianami. Pełni trzy najważniejsze funkcje: wzmacniającą, usztywniającą i stabilizującą. Prawidłowo zamontowana chroni dach przed niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Najlepszym materiałem na murłatę jest drewno ze świerku lub sosny. Najczęściej używane średnie wymiary to 10x10 cm i 14x14 cm. Choć rola murłaty jest nie do przecenienia, to czasem istnieje możliwość jej pominięcia w projektowaniu dachu, ale wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią konstrukcję więźby dachowej. Taka metoda jest często stosowana np. przy renowacji starych budynków.

Termoizolacja murłaty

Drewniana murłata łatwo poddaje się wilgoci z zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku, dlatego potrzebuje izolacji oraz ocieplenia, które przeciwdziała tworzeniu się tzw. mostków termicznych. Powstają wtedy, kiedy przestrzeń pomiędzy elewacją a murłatą, lub dachem a murłatą nie jest dostatecznie i równomiernie wypełniona warstwą izolacyjną. Skutkiem tego jest duża utrata ciepła, jak również skraplanie się wody, co następnie przenosi zimno do budynku i gromadzi wilgoć. Należy więc pamiętać o tym, żeby materiał ociepleniowy był położony w taki sposób, by nie blokował wentylacji i pozwolił drewnu oddychać i odparowywać wilgoć, zapobiegając tym samym jego butwieniu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju materiału. Na polskim rynku są dostępne tradycyjne materiały (styropian, wełna mineralna lub skalna) i nowoczesne, do których zaliczana jest pianka poliuretanowa.

Pianka PUR – najlepszy wybór do ocieplenia murłaty

Zalety pianki PUR w skrócie:

  • lekka i szybka w montażu
  • nie odkształca się
  • zmniejsza hałas
  • wpływa na akustykę
  • nie wywołuje alergii
  • jest szczelna
  • jest bezzapachowa
  • jest przeciwbakteryjna i przeciwgrzybicza

Reasumując, murłatę najlepiej izolować pianką PUR otwartokomórkową, która poprzez swoją elastyczność i lekkość jest najbardziej odpowiednia do stosowania we wnętrzach, np. na poddaszach. Dla porównania, pianka zamkniętokomórkowa o gęstej i sztywnej strukturze lepiej sprawdza się na zewnątrz, do ocieplenia fundamentów, piwnic czy elewacji.

Naszym zdaniem, pianka poliuretanowa to najlepszy wybór do ocieplenia murłaty, ponieważ jest po prostu efektywniejsza od innych materiałów termoizolacyjnych. Nie blokuje odpływu energii, a jednocześnie daje izolację przeciwwilgociową lepszą niż np. popularny styropian. Jej montaż przebiega sprawnie i szybko. Wszystko leży w rękach doświadczonych profesjonalistów, dla których natryskowa izolacja pianką PUR murłaty razem z całym poddaszem o typowych wymiarach może zająć jedynie kilka godzin. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów oraz sprawi, że budowa domu lub jego remont nie będą przeciągały się w nieskończoność.

Vizo ocieplanie pianką poddaszy

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w ocieplaniu pianką poddaszy domów, hal, budynków rolniczych. Korzystamy z najlepszych pianek natryskowych dostępnych na rynku. Docieramy do wielu miejscowości. Usługę ocieplania pianką wykonujemy w woj. podlaskim, mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim, m.in w Suwałkach, Białymstoku, Łomży, Ełku, Augustowie, Zambrowie, Wyszkowie.

Dane adresowe:

Adres: Sidory 7, 16-404, Jeleniewo
Województwo: Podlaskie
Nr telefonu: 503 077 121
Email: biuro@vizo.pl

Obserwuj nas:

COPYRIGHT © 2020 - VIZO.pl Izolacje pianą | Ocieplanie pianką poddaszy | Ocieplanie domów jednorodzinnych
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram