hello world!
Opublikowano: 17 sierpnia, 2021

Czy poliuretan jest szkodliwy dla zdrowia?

Nie będziemy trzymać naszych czytelników w niepewności, dlatego odpowiedź na tytułowe pytanie zamieścimy już we wstępie. Poliuretan nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych, jeżeli jest użytkowany w zalecany sposób, ba! wręcz przeciwnie! Pomaga chronić nas przed wilgocią, szkodliwymi pleśniami i grzybami. Skąd przekonanie, jakoby poliuretan miał być szkodliwy? Jaki wpływ ma pianka PUR na codzienne życie? Czy dym z płonącej pianki jest toksyczny? Odpowiedzi na te pytania oraz znacznie więcej informacji znajdziecie w naszym dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego mówi się o tym, że poliuretan jest szkodliwy dla zdrowia?

Pozwólcie, że zagłębimy się odrobinę w meandry psychologii i chemii. Wiemy, że to na pozór dwie zupełnie odrębne dziedziny, jednakże w tym konkretnym przypadku, mają ze sobą wiele wspólnego. 

Czy w skład piany PUR wchodzą związki zawierające cyjany?

Zostało naukowo udowodnione, że związki zawierające cyjany, mogą być szkodliwe dla zdrowia. Do powstania poliuretanu niezbędne są diizocyjaniany, które reagują z poliolem.  To właśnie te związki mogą powodować niepokój. Niepotrzebnie - po przejściu reakcji chemicznej, cząsteczki te obojętnieją, przez co stają się całkowicie nieszkodliwe dla człowieka. Potwierdzeniem tego jest szereg badań naukowych. Jest to szalenie ważne, ponieważ, produkty z poliuretanu spotykamy na każdym kroku. Możemy spać spokojnie na naszych materacach z pianki. 

BHP przy nakładaniu piany PUR

Dlaczego zatem nasi pracownicy, którzy uczestniczą w procesie izolacji pianką PUR, mają na sobie zabezpieczające skafandry? Są to typowe zabezpieczenia BHP. Nasi specjaliści są w nie ubrani, ponieważ w wyniku procesów chemicznych, w trakcie nakładania pianki na powierzchnie mogą wytwarzać się niebezpieczne opary. Jeżeli martwisz się, że zostaną one w Twoim domu, to już uspokajamy. Po chwili utleniają się i znikają - nie zostają, ani nie osadzają się w pomieszczeniu. Skoro już jesteśmy w temacie powietrza, to przejdziemy do następnej części.

Czy pianka poliuretanowa paruje?

Jak każdy przedmiot - tak, paruje, jednakże te wartości są tak małe, że w zasadzie ciężko to w ogóle nazwać parowaniem. Międzynarodowe agencje zajmujące się badaniami wpływu tworzyw sztucznych na zdrowie i życie ludzi zgodnie orzekły, że te lotne substancje nie wpływają w sposób negatywny na zdrowie przebywających w pomieszczeniach, które zostały zaizolowane pianką PUR. Dowiedziono, że poziom emisji gazów pochodzących z natryskiwanego poliuretanu, jest znacznie niższy niż w przypadku wielu innych materiałów izolacyjnych. Wartości te są nawet 100 razy niższe niż w przypadku dużej ilości pozostałych, dostępnych na rynku izolatorów. 

Jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym był wykonywany natrysk piany PUR

Warto pamiętać, że na jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa wiele czynników. Poziom wilgoci, obecność drobnoustrojów, zanieczyszczenia napływającego z zewnątrz - to wszystko ma wpływ na to, jak ocenia się jakość powietrza. Kiedy w pomieszczeniach występuje za duża wilgotność, mogą zacząć powstawać grzyby i szkodliwe pleśnie, które wytwarzają mykotoksyny powodujące problemy z układem oddechowym. Mają wpływ nie tylko na układ oddechowy - szkodzą również układowi pokarmowemu, wywołują alergie i grzybice oraz wykazują działania rakotwórcze. Jak się to ma do pianki PUR, zapytacie. Odpowiednio położona piana poliuretanowa jest szczelna i co równie ważne - nie reaguje z wodą. To znaczy, że pianka nie gnije, nie kurczy się, nie pleśnieje. Dodatkowo jest to materiał, który pozbawiony jest składników, które mogą zostać uznane za pokarm przez grzyby, insekty i gryzonie. Żadnych dziur i żadnych odchodów, które również mogą przenosić choroby - to kolejna zaleta pianki PUR. 

Podsumowanie: piana PUR jest w 100% bezpieczna dla zdrowia

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że piana PUR nie wpływa w szkodliwy sposób na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, którzy mieszkają w budynkach zaizolowanych właśnie w ten sposób. Pianka pozwala utrzymać odpowiednią jakość powietrza - postaw na piankę PUR i ciesz się domem wolnym od grzybów i pleśni.

Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości - skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 

Vizo ocieplanie pianką poddaszy

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w ocieplaniu pianką poddaszy domów, hal, budynków rolniczych. Korzystamy z najlepszych pianek natryskowych dostępnych na rynku. Docieramy do wielu miejscowości. Usługę ocieplania pianką wykonujemy w woj. podlaskim, mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim, m.in w Suwałkach, Białymstoku, Łomży, Ełku, Augustowie, Zambrowie, Wyszkowie.

Dane adresowe:

Adres: Sidory 7, 16-404, Jeleniewo
Województwo: Podlaskie
Nr telefonu: 503 077 121
Email: biuro@vizo.pl

Obserwuj nas:

COPYRIGHT © 2020 - VIZO.pl Izolacje pianą | Ocieplanie pianką poddaszy | Ocieplanie domów jednorodzinnych
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram