Dobre ocieplenie domu może znacznie zredukować koszty energii, a co istotne, zapewni również optymalny klimat w jego wnętrzu, i to nie tylko zimą. Dobra izolacja będzie pełnić ważne funkcje też latem. Co warto wiedzieć o materiale izolacyjnym, zanim zabierzemy się za ocieplenie domu?
Głównym zadaniem ocieplenia domu w nowej inwestycji czy termomodernizacji starego budynku jest ograniczenie ucieczki ciepła z budynku. To właśnie właściwości ocieplenia domu oraz jakość prac wykonawczych będą decydować o utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach i wysokości kosztów ogrzewania. Bardzo ważnym elementem jest zastosowanie materiału izolacyjnego wysokiej jakości i odpowiednie grubości.
Ocenia się, że przez źle zaizolowaną ścianę traci się do 40% energii potrzebnej do ogrzania budynku. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest dobry system ocieplenia domu, np. przy użyciu styropianu czy piany poliuretanowej. Dzięki temu będzie można wyeliminować straty ciepła, tworząc tym samym we wnętrzu budynku zdrowy, komfortowy mikroklimat: ciepłe wnętrze w chłodne dni oraz przyjemny chłód podczas upałów.
Dobre ocieplenie powinno nie tylko podwyższyć izolacyjność cieplną przegród, ale również wyeliminować oraz ograniczyć mostki termiczne. Mostek termiczny to miejsce, w których pojawia się zwiększona „ucieczka” ciepła z powodu braku izolacji lub jej złego wykonania. Należy też pamiętać o prostej zasadzie, iż im prostsza bryła domu, tym łatwiejsze ocieplenie domu. Miejsca budynku, w których jest duże ryzyko pojawienia się mostków termicznych to: tarasy, balkony, połączenie ścian domu z podłogą na gruncie; schody zewnętrzne; nadproża, ościeża, parapety; wieńce stropów; ścianki kolankowe, okna połaciowe, świetliki czy lukarny.
Wszystkie wyżej wspomniane detale mają bardzo duży wpływ na izolacyjność cieplną całego budynku. Ocieplenie domu termo modernizowanego polega zazwyczaj na wykonaniu dodatkowej warstwy izolacji lub zastąpieniu starej izolacji nową o dużo lepszych parametrach na przykład pianą poliuretanową. Ocieplenie dobrej jakości materiałem sprzyja zmniejszeniu ucieczki ciepła z budynku, a także podwyższenie temperatury na wewnętrznej powierzchni przegród, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania oraz eliminuje możliwość skraplania się pary wodnej i powstawania pleśni.