Ocieplanie pianką PUR – koszt inwestycji

Ocieplanie pianką PUR to innowacyjne rozwiązanie, stosowane do izolacji przegród budynków. Metoda ta odznacza się doskonałymi parametrami izolacyjnymi oraz prostotą nakładania, dzięki czemu wciąż zyskuje na popularności. Jakie zalety niesie ze sobą ocieplanie pianką PUR oraz jaka jest jej cena?

Pianka PUR – charakterystyka

ocieplanie pianką kosztaPianka poliuretanowa (PUR) produkowana jest z połączenia dwóch składników, żywicy oraz utwardzacza. Pianka nakładana jest za pomocą agregatu, który spienia produkt, wykorzystując do tego wysokie ciśnienie. Po nałożeniu produktu, pianka rozszerza swoją objętość nawet stokrotnie, tworząc szczelną powłokę, nieatrakcyjną dla insektów i drobnoustrojów. Pianka PUR występuje w dwóch rodzajach: jako piana zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa. Pianka PUR zamkniętokomórkowa posiada około 90-95% zamkniętych pęcherzyków, wypełnionych gazem. Taka struktura pianki zapewnia jej lekkość oraz sprzyja szczelnemu wypełnianiu izolowanych przestrzeni. Ocieplanie pianką PUR tego typu stosuje się na dachach, poddaszach, ścianach, podłogach oraz na fundamentach. Pianka PUR otwartokomórkowa posiada ponad 90% otwartych pęcherzyków, które tworzą strukturę gąbczastą. Produkt ten chłonie parę wodą oraz nie jest odporny na ściskanie. Zwykle wykorzystywany jest w izolacjach akustycznych.

Ocieplanie pianką PUR cena

zdjęcie jaka cena ocieplanie piankąOcieplanie pianką PUR znajduje swoje główne zastosowanie na poddaszu, jednak coraz częściej jest również stosowane do izolacji stropów belkowych, posadzek czy obiektów przemysłowych. Koszt ocieplenia budynku pianką PUR jest uzależniony od regionu kraju oraz wielkości miasta. Co więcej, grubość pianki oraz sposób jej nałożenia powinny być dokładnie dostosowane do rodzaju budynku, zatem znaczna część kosztów powinna być przeznaczona na zatrudnienie doświadczonych pracowników. Ocieplanie pianką cena – za metr kwadratowy pianki do 10 cm grubości zapłacić trzeba około 35-40 zł. Natrysk z pianki PUR o grubości od 10 do 15 cm kosztuje od 43-48 zł/m2, natomiast o grubości od 16 cm – od 48-56 zł/m2.

 

Zalety ocieplenia pianą poliuretanową

Główną zaletą ocieplania budynku pianką poliuretanową jest szybkość wykonania oraz wysoka precyzja. Piankę nakłada się za pomocą agregatu, do którego dołączony jest pistolet, umożliwiający nałożenie pianki w miejscach trudno dostępnych. Co ważne, pianka poliuretanowa, po nałożeniu jej w izolowanym miejscu, zwiększa swoją objętość, dzięki czemu uszczelnia ona dokładnie wszystkie wolne przestrzenie. Tak dokładne zaizolowanie nie jest możliwe w przypadku płyt styropianowych czy wełny mineralnej. Pianki poliuretanowe charakteryzują się wyjątkowymi parametrami termoizolacyjnymi, co sprzyja skutecznemu i ekonomicznemu ocieplaniu budynków. Oprócz wspomnianych właściwości termoizolacyjnych, pianki poliuretanowe stanowią również skuteczną izolację akustyczną budynków, chroniąc mieszkańców przed hałasem i zapewniając komfort użytkowania. Co więcej, materiał ten jest ekologiczny i zdrowy, ponieważ nie emituje lotnych związków organicznych i nie wpływa na warstwę ozonową atmosfery.

Wady ociepleń pianą poliuretanową

Nieosłonięta pianka poliuretanowa posiada klasę reakcji na ogień E, co oznacza, że jest palna, samogasnąca. Jeśli występuje ona samodzielnie, bez osłony i jest bezpośrednio narażona na działanie ognia, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku oraz zdrowia i życia mieszkańców. Wykonując ocieplanie pianką poliuretanową należy pamiętać, że nie jest ona odporna na działanie promieniowania UV, co oznacza, że jej powierzchnię należy chronić przed promieniami słonecznymi. Stosując piankę na zewnętrzne elementy konstrukcji, jej powierzchnię należy pokryć np. farbą akrylową. Kolejną wadą jest konieczność wykonania stelażu przed położeniem pianki poliuretanowej. Skuteczność termoizolacji wykonanej przy użyciu pianki zależy w głównej mierze od umiejętności i doświadczenia ekipy budowlanej, z tego powodu należy uważnie wybrać fachowców, zajmujących się ocieplaniem budynków.

Dlatego przy ocieplaniu pianką cena bywa dość rozbieżna i jest zależna od wielu wyżej wspomnianych czynników. Jednak już teraz możesz poznać przybliżoną wycenę usługi izolacji pianką wypełniając formularz wyceny ocieplenia pianką pur

Jedna odpowiedź do “Ocieplanie pianką PUR – koszt inwestycji”

  1. Marzena K. pisze:

    Polecam ! Ekipa z Vizo jest świetna, mega profesjonaliści 🙂 Nie warto oszczędzać na tego typu inwestycjach, natomiast cena ocieplenia pianką przez Vizo i tak jest atrakcyjna. PS. Wrzucicie zdjęcia z naszej realziacji w Białymstoku ? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *